B Ehliyeti Hangi Motoru Kullanır?

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6
Araba ehliyeti ile kullanılan motorlar neler? Bu soru B sınıfı ehliyete sahip herkes tarafından sorulur. Eğer buna sahipseniz ve hangi motorları kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, kanunlar kapsamında 50 cc ve altında olanları tercih edebilirsiniz.

b-ehliyeti-hangi-motoru-kullanir.jpg


Henüz ehliyet almamışsanız ancak B sınıfı almayı planlıyorsanız, bunlar ile kamyonet ya da otomobil kullanmanız mümkündür. Bunu almaya hak kazanan sürücüler B1, M ve F sınıfı da araçları da sürebilir. Eğer ehliyetsiz motor sürmek istiyorsanız, elektrikli motor modellerini inceleyebilirsiniz.

Bunlar dört tekerlekli olan motosikletler, traktörler gibidir. Ehliyet almak için bazı şartlar mevcut olup maddeler halinde şöyledir;
  1. Nüfus cüzdanı fotokopisi
  2. 18 yaşını doldurma
  3. 2 adet biyometrik fotoğraf
  4. Minimum ilkokul mezunu olma
  5. Sağlık kuruluşundan dağlık belgesi alma
B sınıfı sürücü belgesi için koşullar sağlanıyorsa ve belgeler de tamamsa aday sürücü kursuna başvurabilir. Teorik dersler tamamlanınca sürüş dersleri başlar. Yazılı sınav tamamlanınca direksiyon derslerine geçilir. Bunların tamamlanması ile beraber ilk olarak yazılı sınava girilir.

Bunu geçen adaylar direksiyon sınavına girer. Bunun da geçilmesiyle ehliyete hak kazanılabilir.

B Ehliyeti ile Hangi Motorlar Kullanılabilir?​

Araba ehliyeti ile kullanılan motorlar oldukça geniştir. Bu kapsamda çok seçenek vardır. Hangisinin tercih edilmesi gerektiği bu nedenle soru işareti oluşturur. Eğer öneri arıyorsanız aşağıdaki seçenekleri inceleyerek bir karar verebilirsiniz.

Yamaha Neo’s 4​

B sınıfı ile kullanılabilen Yamaha Neo’s 4, B ehliyeti scooter seçenekleri arasındadır. Şehir içinde pratik bir şekilde ulaşım yapmanıza yardımcı olur. Motor tipi 4 zamanlı olup hacmi 4 cc’dir. Sıvı soğutmalı olup tek silindirdir.

Mavi arka plan aydınlatmasına sahip olup jantları alaşımlıdır. Çift ön farkları ve LCD gösterge paneli ile oldukça kullanışlıdır.

Asya Polo 50​

Asya Polo 50 B ehliyeti scooter seçenekleri arasındadır. Silindir hacmi 49 cc olup 81 kilogram ağırlığına sahiptir. Otomatik vites olan araç 4 zamanlı tiptir. Tek silindire ve sıvı soğutmaya sahiptir. 3,1 beygir gücünde olup 6 litre yakıt kapasitesi vardır.

Elektrikli marş ile çalışan motor şehir içi ulaşımda pratik bir yapıya sahiptir.

Mondival Revival 50 cc​

Araba ehliyeti ile kullanılan motorlar arasında bulunan Mondival Revival 4 zamanlı, tek silindirli ev sıvı soğutmalı bir motordur. Hacmi 49,6 cc olup 85 kg ağırlığa sahiptir. Maksimum taşıma kapasitesi 150 kilogram olup otomatik vitestir.

Scooter kategorisinde yer alan bu araç şehir içinde hızlı bir ulaşıma sahiptir.

Kanuni Pony 50 cc​

Kanuni Pony 50 cc B ehliyeti motor seçenekleri arasında bulunur. Tek silindir ve sıvı soğutmalı olup silindir hacmi 49,6 cc’dir. 78 kilogram ağırlığa sahip olan araç 4 zamanlıdır.
Maksimum taşıma kapasitesi 150 kilogram olan Kanuni Pony 50 cc yakıt besleme enjeksiyon sistemine sahiptir. Şehir içi ulaşımı kolay bir hale getirir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst