Ehliyetsiz Kuryelik Yapılır Mı?

Kurye

Yeni Üye
Katılım
28 May 2022
Mesajlar
4
Tepki
4
Ehliyetsiz kuryelik yapılır mı? Kuryelik yapmak için ehliyet şart mı arkadaşlar? Bir tane motor alıp Trendyol kuryelik yapıyım diyorum ama ehliyetim yok şu an da.
 

isimsizkurye

Yeni Üye
Katılım
31 May 2022
Mesajlar
5
Tepki
0
Ehliyetsiz kuryelik yapmak için 50cc motor alıp Trendyol kuryelik yapabilirsin. 50cc motoru kullamabilmen için b sınıfı ehliyetin olması lazım. Yani motor ehliyeti olmadan kuryelik yapmak için b sınıfı ehliyetin olup 50cc motor ile yapabilirsin.
 

Ehliyetsiz Kurye

Yeni Üye
Katılım
24 Tem 2022
Mesajlar
1
Tepki
0
Ehliyetsiz kuryelik yapmanın cezası ne kadar? Ehliyetim yok ama kuryelik yaparsam polis çevirmesinde ne gibi sorunlar yaşarım? Yardımcı olur musunuz?
 

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6

Ehliyetsiz Kuryelik Yapılır Mı?​

Kuryelik için ehliyet gerekir mi? Kuryelik günümüzde özellikle gençler tarafından en çok araştırılan meslek grupları arasındadır. Zira kolay ve pratik bir iş olarak görülmektedir. Ancak yapabilmek için bazı koşullar, bilinmesi gerekenler de vardır.

Her ne kadar ehliyet olmadan yapılabileceği düşünülse de yanlıştır. Kurye olmak isteyen kişilerin bir ehliyeti olması gerekir. Araç kullanımı da yeterli seviyede olmalıdır. Böylece paketler daha hızlı bir şekilde teslim edilebilir.

Eğer motorlu kurye olmak istiyorsanız, A1 ve A2 ehliyete sahip olmanız bu nedenle şarttır. Henüz bulunmuyorsa bir sürücü kursuna kayıt olarak almanız gerekir. Aksi durumda başvursanız bile ehliyetiniz yoksa başvuru kabul edilmeyecektir.

A2 Ehliyet Nasıl Alınır?​

Motorlu kurye olmak isteyenler, A1 veya A2 ehliyet bulundurmalıdır. Bunlardan A2 ehliyet 18 yaşından büyük olan kişiler tarafından alınabilir. İlkokul mezunu olmak yeterli olup ilk olarak bir sürücü kursuna kayıt olunmalıdır.
Ardından da burada derslere katılım yapılmalıdır. Bunlar hem teorik hem de sürüş uygulamalarını kapsar. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra İlk olarak teorik sınava girilir. Kuryeci olmak isteyenler gerekli belgeleri tamamlayarak sınava girdikten sonra 100 puan üzerinden 70 alarak geçmelidir. Sınavda 12 ilk yardım, 9 araç tekniği 6 trafik adabı ve 23 trafik bilgisi sorusu vardır.

Bu sınavda yanlışlar doğruları götürmez. Eğer geçilememişse, adaylar sonraki sınava girebilir. Bu aşama tamamlanınca da pratik, yani sürüş sınavı gelir. Direksiyon sınavı da adlandırılan bu aşama 35 dakika olup 5 dakika süren bir parkurun özel kısmı vardır. Bu alanda araç trafiği olmaz.

Sürücü adaylarının tam anlamıyla başarılı olması gerekir. Belirli kriterlere göre puanlama yapılır. Bunu da geçtikten sonra ehliyet alabilir. Kuryeci olmak için A1 ehliyet de alınabilir. Bunun süreçleri de ana hatları ile anlattığımız şekilde devam eder.

Kuryeler Ne Kadar Kazanabilir?​

Kuryeci olmak hakkında insanların soruları oldukça geniştir. Bunlardan bir tanesi özellikle kazanç üzerinedir. Zira tüm planlamalar da bunun üzerinden gerçekleştirilir.

Ancak kurye olmak isteyenler, meslekte kesin fiyatların olmadığını bilmesi gerekir. Her firma farklı bir fiyat politikası ve şartlar uygulayabileceği için kesin konuşmak oldukça zordur. Ancak Getir ve Banabi gibi platformlar, kazanları paket başına vermektedir.

Bu durumda ne kadar kazanılacağı, kaç paket teslim edileceği ile ölçülebilir. Genel hatları ile böylece yaklaşık olarak 4,000 ile 17,000 Türk lirası arasında kazanmanız mümkündür.

Kurye Olmak İsteyenler Neleri Bilmeli?​

Kuryelik dışarıdan kolay gibi dursa da aslında yol bilgisi ve trafiğe çıkma gerektirir. Bunların ikisi kişileri gün içinde zorlayabilir. Yollara ve adreslere hakim olsanız bile gün boyu araç kullanmak, trafiğe katlanmak oldukça zordur.

Bu nedenle kuryeci olmak isteyenlerin bu gibi durumlara karşı kendilerini hazırlamaları gerekir. Zira bunlar işin yapısında yer alır.

Özetle ehliyetsiz kuryelik yapılır mı sorusuna cevap verecek olursak; ehliyetsiz kuryelik yapılmaz. Kuryelik yapabilmek için en az A1 veya A2 ehliyetine sahip olmanız gerekmektedir.

Ehliyetsiz motor kullanma cezası ise 3674 TL olarak 2022 yılı için güncel ceza ücretidir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst