Esnaf Kurye Vergi Levhası Nasıl Alınır? 2022

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6
Esnaf kurye olmak isteyenler öncelikle vergi levhası almalıdır. Vergi levhasının alınmasıyla esnaf kurye olunabilmektedir. Şu anda esnaf kurye vergi levhası alan, hizmeti sağlayan bireysel kişiler, vergi ödeme yükümlülüğüne sahiptir. Ancak genç girişimler yalnızca belirli bir yaşa kadar vergilerden muaf tutulmaktadır.

Sonuç olarak genç yaştaki girişimcilerimizin esnaf kurye olması daha mantıklı bir tercihtir. Genç girişimciler, kendi motorlarıyla esnaf kurye hizmeti vererek vergiden muaf olarak daha yüksek kazançlara erişmektedir.

Esnaf kurye olabilmek için belli koşullar vardır. Bu koşulların sağlanılması durumunda vergi levhası alımı işlemine geçilmektedir. Vergi levhasının da sorunsuz alınmasının ardından artık esnaf kurye hizmeti vermenizin önünde hiçbir engel kalmamaktadır.

Esnaf Kurye Vergi Oranları​

Esnaf kurye olarak çalışan kişiler, farklı firmalara bağlıdır. Bu firmalarda da farklı vergi oranları söz konusudur. Bir kurye uygulamasıyla diğer kurye uygulamasının vergi oranı aynı değildir. Bundan dolayı vergi oranı anlamında size en uygun kurye uygulamasıyla çalışılmalıdır. Esnaf kurye vergi oranları, ortalama bir değere sahiptir. Her uygulamada bu ortalama değere yakın bir vergi oranı bulunmaktadır.

Vergi ödeme zorunluluğu bulunan kişilerin vergi ödemesi her zaman aynı şekilde olmaktadır. Kişilerin net kârı hesaplanmakta ve bu kârın %15’i vergi olarak devlete ödenmektedir. Sadece genç girişimciler elde ettiği kârın %15’ini ödemek zorunda değildir. Elbette genç girişimciler, hiçbir zaman vergi ödemeyecek diye de bir durum yoktur. Genç girişimciler, 3 yıl boyunca aylık 75.000 TL’ye kadar vergiden muaf olabilmektedir.

Esnaf Kurye Vergi Levhası Nasıl Alınır?​

Vergi levhası çıkartmak çok zor bir işlem değildir. Kurye olmayı kafasına koymuş olan kişiler, günler içerisinde vergi levhasını çıkarabilmektedir. Vergi levhası çıkartırken dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar mevcuttur. Bu hususlara dikkat etmeniz, vergi levhası çıkarma hızını olumlu anlamda etkilemektedir.

İş yeri adresi belirlendikten sonra herhangi bir kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi hazırlanmaktadır. Hemen ardından esnaf kurye için gereken muhasebe işlemleri için noterden vekalet çıkarılmaktadır. Vekalet çıkarma sonucunda da İnteraktif Vergi Dairesi’ne kayıt olunmaktadır. Bu işlemlerin ardından vergi levhası kısa süreler içerisinde hazır hâle gelmektedir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst