İkinci El Motor Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6
İkinci el motor alırken nelere dikkat etmeliyiz? Motosikletler özellikle şehir içinde trafiğe takılmadan, hızlı bir ulaşım yapmaya yardımcı olur. Bu bakımdan birçok kişi bir tane edinmek ister. Eğer ilk tecrübenizse ikinci el tercih etmek bir tecrübe kazanmanıza yardımcı olacak, motorlar hakkında bilgi verecektir.

Ancak ikinci el bir motor alırken dikkat etmeniz gerekenler de vardır. Sonradan pişman olmak istemiyorsanız nelere dikkat edeceğinizi bilmek, daha iyi seçenekleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

ikinci-el-motor-alirken-nelere-dikkat-edilmeli.jpg

Acele Etmemek​

Bir motosiklet almak istiyorsanız bunun ilk kuralı aceleci olmamaktır. Hızlı bir şekilde düşünmek ve karar vermek, farklı seçeneklere göz atmamak sizi pişman edebilir. Aracın tüm özelliklerini incelemek, bununla fiyatı karşılaştırmak hem bütçenize uygun hem de gelişmiş bir motor almanıza yardımcı olur.

Ayrıca acele etmemek hatalı, kazalı, kilometresi ile oynanmış bir motor almamak için de oldukça önemlidir.

İkinci El Motor Servis Bakımı​

2. el motor alırken nelere dikkat edilmeli diyenlerin önem vermesi gereken ikinci konudur. Birçok ilanda servis bakımlı şeklinde bir not görülür. Bu gerçek olabilir ya da olmayabilir. Her ne kadar zor gibi dursa da anlaması kolaydır.

Eğer kişi ile iletişimi geçerek her bakımı için nüsha bakım formu ve faturasına bakmayı talep ederseniz, bunu öğrenebilirsiniz. Böylece ilgili plaka ve şasi numarasının gerçekten o motora ait olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Böylece aynı zamanda bir kaza yapıp yapmadığını, parçalarının değiştirilip değiştirilmediğini, periyodik bakımlarını görebilirsiniz.

İkinci el motor alırken bunlara dikkat edin;
  1. Motor yağ yakma sorunu var mı?
  2. Km orijinal mi?
  3. Motor bakımı serviste mi yapıldı?
  4. Motor çalışırken titreme yapıyor mu?
  5. Motorun kozmetiğinde vuruk, kırık, çizik var mı?
  6. Fiyatı diğer motorlara oranla farklı mı?

Motor Ustasına Göstermek​

Bazı motor ilanlarında bakım işlemleri için bir ustanın ismi verilir. Bu genellikle bir güven oluşturması içindir. Ancak bunun gerçek olmama ihtimali de her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. O kişiyi ilan sahibine sorarsanız görmeye gidebilir, ilgili motosiklet hakkında soru sorarak bilgi alabilirsiniz.

Böylece gerçekten bakım için gelmişse hangi işlemlerin yapıldığını böylece daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İkinci El Motor Kaç Km Olmalı?​

İkinci el motor kaç km olmalı eğer bilmiyorsanız bu adımları takip etmelisiniz. Aracın kaç kilometre olduğu günümüzde en çok yaşanan problemlerin başında gelir. 2. el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli diyenler, bu konuda dikkatli olmalıdır. Örnek olarak bir motor 13,000 kilometrede alınsa da ilerleyen dönemde 73,000 kilometrede düşünülebilir. Zira birçok kişi kilometre ayarları ile oynama yapar.

Bunu anlamak oldukça kolaydır. İlk olarak aracın ne zaman üretildiğini ve kilometresine bakmaktır. Eğer bir ters orantı varsa oynama olduğu anlaşılabilir. Örnek olarak 2010 model bir motosiklet 7 yıl kullanılmışsa ve 8,000 kilometrede olduğu belirtiliyorsa, bu iki rakamın bölünmesi ile yılda 1143 kilometre yaptığı görülür. Bu aya bölünürse ayda 95 kilometre yaptığı anlaşılır.

Ayrıca muayene istasyonlarının verildiği kağıda bakmak da talep edilmelidir. Zira bunlarda aracın kaç kilometre olduğu da yazılıdır. Bu kağıdın kilometresi ve tarihini belirtilen rakamla karşılaştırarak da bir sonuç alınabilir. 2 el motosiklet alırken nelere dikkat edilmeli diyenler bunlara bakarsa daha iyi motorlar edinebilir.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst