Kurye Bahşiş Alma Teknikleri

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6
Kurye bahşiş alma teknikleri birçok kurye tarafından sorgulanan bir konudur. Eğer sizler de ilk defa kuryelik yapıyorsanız ve paket teslim ettiğiniz müşterilerden bahşiş almak istiyorsanız size göre bir konu olacaktır. Birçok kurye günlük temel ihtiyaçlarını karşılamak için müşterilerinden bahşiş almayı hedefler fakat maalesef istedikleri sonuçla karşılaşamazlar. Bahsedeceğimiz konulardan en az birini denerseniz sizin de gün içerisinde müşterilerden bahşiş alma olasılığınız artacaktır.

Müşterilerden Nasıl Bahşiş Alınır?​

Kuryelerin birçoğu bahşiş alamamaktan muzdarip durumdadır. Öncelikle bir kurye olarak işimizi layığıyla yaptığımızdan emin olmalıyız. Siparişi teslim etmek önceliğimiz fakat siparişi alıp teslim edene kadar ki süreç bahşiş almakta en önemli etkenlerdir. Şimdi sırasıyla bahşiş almak için nasıl bir yol izlemeliyiz bunlara bakalım.

Sipariş süresini minimuma düşürme

Sipariş size ulaştığı taktirde müşterinin yapmış olduğu alışveriş tutarına bakmadan siparişi olabildiğince kurallar dahilinde hızlıca müşteriye götürmeliyiz. Müşteriler geç gelen siparişlere nedeni ne olursa olsun bahşiş vermemektedir.

Müşteri notunu dikkate alma

Müşteriler sipariş esnasında kurye için not oluşturmaktadır. Bunlardan bazı örnekler ise şöyledir;
  • Siparişi kapıya bırakın.
  • Zile basmayın, bebek uyuyor.
  • Kapıya gelince arayın.
Bu notları dikkate aldığınız taktirde müşteriden bahşiş alma oranınız daha da artacaktır. Özellikle zile basmayın notu olan bir sipariş esnasında mutlaka adrese ulaştığınızda müşterinizi telefon ile arayın. Müşteriler ilk intiba ile sizlerin kendilerine olan saygılarını benimseyecektir.

Siparişi kapıya bırakın notu bahşiş alamayacağınız anlamına gelmez. Siparişi kapıya bıraktıktan sonra müşteriyi arayarak "siparişinizi kapınıza bırakıyorum, adres teyit etmek amacı ile aradım" ifadelerini kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda kapıyı açma eğiliminde bulunan müşteri sizi karşılayacak ve hoşuna gidecektir.

Müşteri ile iletişim

Kurye bahşiş alma teknikleri
için en önemli kriter ise müşteri ile iletişimdir. Müşterileriniz ile sohbet edin. Siparişini götürdüğünüz müşteri kapıyı açtığı an itibari ile "merhabalar, nasılsınız" cümlesi ile müşteriyi karşılayın. Birçok kurye, müşterilerine tıpkı bazı müşteriler gibi hiçbir konuşma süreci geçirmeden siparişi teslim edip çıkmakta, bu nedenle müşterilere bu tür cümleler kurarak bir sıfır önde olacaksınız. Sipariş teslim sonrası ise "afiyet olsun, kendinize iyi bakın, iyi günler dilerim" gibi cümleleri eksik etmeyin müşterilerin hoşuna gidecek ve bahşiş alma oranınız yükselecektir.

Hava koşulları sebebiyle bahşiş alma teknikleri

Özellikle kış aylarında yağmurlu veya karlı havalarda müşteriler onlar için hizmet ettiğinizi daha iyi anlayarak sizlere bahşiş verme mecburiyeti hissetmektedir. Bu mecburiyet sizi küçük duruma düşürmeyecektir, bazı kuryeler kendilerini bahşiş alırken epeyce kötü hissetmektedir. Bahşiş tüm dünya genelinde bir jesttir. Özellikle bazı ülkelerde bahşiş verme zorunluluğu bile mevcutken bahşiş almaktan çekinmeyin. Sizin zorlu koşullarda onların temel ihtiyaçlarını evlerine kadar götürmeniz, müşterilerinize değer verdiğiniz anlamına gelmektedir.

Her şeyden önce tüm kurallara riayet ederek kendi can güvenliğinizi sağladıktan sonra müşteriye siparişini teslim edin ve hak ettiğiniz bahşişinizi alın.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular

Üst