Motorla Polisten Kaçmanın Cezası Ne Kadar? 2022

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
29 Mar 2022
Mesajlar
37
Tepki
6
Motorla polisten kaçmanın cezası ne kadar diye sorgulayan sayısı bir hayli artmaktadır. Eğer trafik kurallarına ve motor kurallarına uyuyorsanız, kaskınız, sigortanız ve ehliyetiniz bulunuyorsa polisten kaçmanızı gerektiren herhangi bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir eksiğiniz bulunuyorsa, veya trafik kurallarına uyum sağlamıyorsanız maalesef Trafik Polisi tarafından cezaya tabi tutulursunuz.
motorla-polisten-kacmanin-cezasi-ne-kadar-2022.jpg

Motorla Trafik Polisinden Kaçmanın Cezası Ne Kadar?​

Trafiği sıkı denetleyen polisler, belirli noktalarda motorları ve araçları denetime tabi tutarlar. Trafik kurallarını hiçe sayanlar, eksik evrak veya ehliyet bulunduran sürücülere ise trafik cezası yazarlar. Eğer trafik polisi denetimi esnasında polisin dur ihbarına uymadan kaçma eyleminde bulunursanız gerekli yasal işlem uygulanır ve trafik cezası tarafınıza yazılır.

Motorla polisten kaçmanın cezası 243 TL'dir. Kaçma sebeplerinden Alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı veya ehliyetsiz motor kullanımı var ise güncel rakamlara göre 4000 TL'ye kadar trafik cezası kesilir.

2022 yılı itibari ile polisin dur ihbarına uymayan sürücülere 166 TL trafik cezası işlenir ve trafiği tehlikeye sokmak nedeni ile 77 TL ek ceza işlemi uygulanır.

Polisten kaçarak kaza veya ölümle sonuçlanan durumlarda 20.000 TL'ye kadar trafik cezası uygulaması daha önce yapılmıştır.

Plakasız Motor Sürmenin Cezası Ne Kadar?​

Birçok motor sürücüleri, köprü geçişlerinde ödeme yapmamak veya hgs, eds gibi geçişlerden trafik cezası almamak adına plakasız motor kullanmaktadır. Bu tür plakasız motor sürmek isteyen sürücülere tıpkı araçlarda olduğu gibi yüksek rakamlarda trafik cezası uygulanır.

2022 yılı itibari ile plakasız motor sürmenin cezası 3.091 TL'dir. Eğer 15 gün içerisinde trafik cezasını öderseniz %15 indirime tabi tutulursunuz ve bu tutar 2.318.25 TL olacaktır. Eğer motor plaka gizleme eğiliminde bulunuyorsanız 750 TL plaka gizleme suçundan trafik cezası alırsınız.

Motor Trafik Cezası Ödeme​

Motor kullanırken trafik cezası aldıysanız bunu ödemenin en basit yöntemi GİB aracılığıyladır. E-Devlet üzerinden plaka borç sorgulama, kişi borç sorgulama, trafik cezası sorgulama adımları ile trafik ceza tutarını öğrenebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı yani web sitesine girerek, ceza uygulanan kişi TC veya PLAKA tuşlamalarıyla trafik cezası ödeme sayfasına erişebilirsiniz. 15 gün içerisinde ödeme yapılır ise bu cezalar yüzde 15 daha az ücrete tabi tutulur.
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Benzer konular Forum Tarih
Admin Sorum Var 0 2K
B Sorum Var 1 382

Benzer konular

Üst